Forum katolickiej grupy młodzieżowej w Starym Bojanowie

Forum katolickiej grupy młodzieżowej w Starym Bojanowie


  • Index
  •  » Konspekty
  •  » Drogowskazy Nowego Życia - Krok 1. cz. 1 - Jezus Chrystus

#1 2012-02-12 00:45:58

 Szymon

Administrator

11233581
Skąd: wielkopolska
Zarejestrowany: 2010-12-14
Posty: 67

Drogowskazy Nowego Życia - Krok 1. cz. 1 - Jezus Chrystus

Słowo wstępne
Wchodzimy w kolejny etap poznawania i wtajemniczenia w wiarę. Wasza dojrzałość i gotowość jest wystarczająca, aby na tą drogę wkroczyć. Sposób rozumienia wielu rzeczy będzie inny niż dotychczas, pogłębiony, uzupełniony, na innym poziomie. To co poznaliście dotychczas przygotowało Was, aby dobrze zrozumieć treści które dziś zaczniemy poruszać.
Kroki to 10 tematów podzielonych w założeniu każdy na 2 spotkaniu, zakończonych nabożeństwem przyjęcia (lub nie z różnych przyczyn) ich do swojego życia.
O jakie kroki chodzi i dlaczego to kroki. Wymieńmy je: [1] Jezus Chrystus, [2] Niepokalana, [3] Duch Święty, [4] Kościół, [5] Słowo Boże, [6] Modlitwa, [7] Liturgia, [8] Świadectwo, [9] Nowa kultura, [10] Agape. To najważniejsze elementy które składają się i tworzą nasza wiarę, stąd akurat te. Wymienione punkty mogą Wam się wydawać już wielokrotnie poruszane, ale w poznawaniu Boga i wiary nie chodzi o to, aby ciągle było coś nowego, ale żeby stare odkrywać w nowy, dojrzalszy, głębszy sposób. Do dzieła!




Drogowskazy Nowego Życia

I.    Jezus Chrystus jest moim Światłem i Życiem.

1.    Odkrycie i zrozumienie.

a)    - niech każdy napisze na kartce jednym zdaniem kim jest dla niego Jezus Chrystus
            - dzielenie się tym co każdy napisał (w wolności)
            - animator zwraca uwagę w wymienionych przez siebie kolejno określeniach na
              graniczne odpowiedzi np. Jezus to Bóg, Bóg który stał się człowiekiem, Syn
              Boży, który przyszedł na Ziemię, Człowiek Ubóstwiony.
           
Pytanie Czy te określenia są właściwe? Tak, Czy te określenia są dokładne? Nie

Wyjaśnienie Każdy może postrzegać Pana Jezusa w inny sposób, nie można mówić, że jeden jest lepszy czy gorszy od innych, że jeden z nich jest właściwszy. Można je jedynie uzupełniać czy dopełniać. Kluczowe jest znalezienie swojego określenie Pana Jezusa (w tym celu było właśnie takie zadanie na początku).

Poniższy tekst ma służyć właśnie dokładnemu tzn. pełnemu przyjrzeniu się kim jest Jezus
i pokazać jak możemy rozumieć Jego osobę.
W nawiązaniu do w.w. wymienionych określeń trudność polega na tym, aby nie pomieszać w obrazie Chrystusa Bóstwa i człowieczeństwa (tzw. monofityzm). Wtedy nie postrzegamy Chrystusa w naszej świadomości wiary jako Pośrednika, jest wtedy TYLKO Bogiem. Zaznaczam tylko (paradoksalnie). Jest wtedy Kimś wyłącznie „po tamtej stronie”, po stronie Nieba, staje nam się daleki, być może nieobecny. Wtedy grozi nam przerost kultu świętych (ludzi w tej czy innej epoce obecnych na Ziemi, będących ludźmi tak jak my). Jest nam wtedy do nich najzwyczajniej bliżej, jak do nas tutaj obecnych, siedzących obok siebie. Ryzyko jest takie, że zajmują oni miejsce Jezusa – JEDYNEGO Pana i Zbawiciela.

Jezus Chrystus to Bóg-Człowiek, Osoba Boska, która posiadając od wieków naturę Boską (na równi z Ojcem i Duchem Świętym) przyjęła w czasie naturę ludzką. Prawdziwy, pełny człowiek i prawdziwy Bóg, natury nie zmieszane, nie zlane w jedno.

Chrystus orzeka o sobie to co jest właściwe Bogu:
J 8,58 – Pytanie Co oznacza sformułowanie „Ja Jestem”
              Wyjaśnienie Stwierdzenie odwiecznego istnienia.
J 17, 22 – Pytanie W jakim sensie Jezus przekazał nam chwałę o której mówi?
                Wyjaśnienie Jezus przekazuje Kościołowi (tzn Nam) Boża zasadę jedności

Chrystus orzeka o sobie to co jest właściwe ludziom:
J 14, 28 – Pytanie Jakie podobieństwo do nas ludzi pokazuje Jezus
                Wyjaśnienie Że tak jak my pochodzi od Boga
         Pytanie Co oznacza, że Bóg jest większy od Jezusa, większy od nas
         Wyjaśnienie Niektórzy Ojcowie Kościoła w przymiotniku „większy” widziała to,
                                      że Syn pochodzi od Ojca jako prapoczątku wszystkiego.
J 4, 6 – Pytanie Jakie podobieństwo Jezusa widzimy względem nas w tym fragmencie
            Wyjaśnienie Jezus tak jak my odczuwa zmęczenie i inne uczucia i emocje związane z
                                  naszą naturą
Łk 2, 52 – Pytanie Jakie podobieństwo Jezusa widzimy względem nas w tym fragmencie
                  Wyjaśnienie Jezus tak jak my pogłębiał swoja mądrość, wiedzę wraz z
                                      doświadczeniem, nauką (zarówno pracą fizyczną jak i pogłębianiem
                                      doświadczenia w relacjach z ludźmi i z Bogiem)
                  Pytanie Jak rozumiecie słowo „łaska” jako znak Bożego upodobania?
          Wyjaśnienie Podobanie się Bogu ma tylko częściowy związek z naszym rozumieniem podobania. Chłopakom podoba się „fajna Dupcia”. Dziewczynom „słitaśna bluzeczka”. Bogu podobamy się jak Ojcu, który jest dumny ze swojego dziecka kiedy coś w życiu osiągnie, zrozumie, odnajdzie, choćby najmniejsza rzecz u 5-latka będzie to zawiązanie sznurówki, u 20-latka zaliczenie egzaminu. Ale Ojciec cieszy się z tego, że po prostu nas ma, dzięki temu możemy czuć się kochani nie za coś, a po prostu tacy jacy jesteśmy, daje to niesamowity komfort, wcale nie spoczywania na laurach „Cokolwiek złego zrobię Bóg mnie będzie kochał” To też (co nie jest usprawiedliwieniem naszych złych czynów) ale po prostu da nam poczucie akceptacji, że Mój Ojciec kocha mnie mimo tego co mi nie wyjdzie, mimo tego, że mogę sobie z czymś po prostu nie radzić. To znaczenie „Bożego podobania”
Nasi rodzice chcą dla nas dobra, z różnych przyczyn są uwarunkowani też tym co przekazują im ich rodzice, tym czego doświadczyli w życiu, oni też jak my uczą się całe życie. Często możemy ich nie rozumieć, ale nie wątpcie, że ich intencje w ich postrzeganiu są dobre, choć dla nas mogą być krzywdzące.
Ale wtedy jest Bóg Cudowny Tata, który mówi nam „kochaj swoich rodziców, ale i o nich możesz ze Mną rozmawiać: i o tym co Cię cieszy i o tym co Cię w nich wkurza, JA TO ROZUMIEM (co nie znaczy że przyznaję rację czy popiera, ale daje prawo i nie potępia, nie przekreśla za to człowieka bo wie, że ma prawo do słabości czy błędów, czy po prostu do ekspresji własnych emocji, które niemniej trzeba kontrolować).

Łk 23, 46 – Pytanie Jakie podobieństwo Jezusa widzimy względem nas w tym fragmencie
            Wyjaśnienie Przepiękna scena oddania Jezusa kiedy umierał. Oddał i zawierzył swoją duszę Bogu, wraca do Tego, który 33 lata temu (33 to symbol lat naszego życia w tym wypadku) dał Mu życie (nie bezpośrednio, ale sięgając do samego początku to od Boga powstaje życie). Tak i my jesteśmy stworzeni i wracamy do Boga, ważne jest to co Jezus wiedział kiedy umierał, to co wzrastało w Nim podczas cierpienie i trudów, których doświadczył w życiu: chodzi o przyjęcie Boga jako Kogoś nam bardzo bliskiego, Kogoś w naszej wyobraźni i poczuciu ciepłego, wrażliwego i dobrego. Często i wymagającego, ale Kogoś komu możemy Wierzyc i ufać, kto jest autentyczny i szczery, komu możemy wierzyć.

Odpowiedź na pytanie „Kim jest Jezus Chrystus?” – przynosi samo imię Jezus (hebr. Jeszua) – Bóg zbawia. Jezus to Osoba, która mówi o sobie „Ja”. Jezus jako Osoba może mówić „Ja jestem Bogiem, Synem Bożym”., a także „Ja jestem człowiekiem, Synem Człowieczym, Synem Maryi”. Może także mówić „Ja jestem Bogiem, który przyszedł zbawić człowieka” (por. Łk 19, 10). Ale przez co Jezus stał się Zbawicielem?

Odpowiedź: Przez to, że stał się Chrystusem (gr. Christos), czyli Mesjaszem (hebr.), czyli Pomazańcem.
Poprawnie powinniśmy mówić: Jezus, który jest Chrystusem. Pomazaniec to człowiek, którego Bóg uczynił narzędziem swoich planów zbawczych i któremu w tym celu udzielił Ducha Świętego.
Pomazańcami w Starym Testamencie byli prorocy, królowie, kapłani. Byli oni figurą i zapowiedzią jedynego Mesjasza – Pomazańca – Chrystusa, który przyszedł wypełnić ostatecznie wolę Ojca i Jego plan.

Jaki to plan? Odpowiedź z fragmentu J 3, 14-17 tj. zbawienie każdego człowieka, zbawienie świata.
Pytanie Czym jest życie wieczne w kontekście życia jak najbardziej też tutaj na Ziemi
Wyjaśnienie Życie wieczne to nowe życie, który dokonuje się już tutaj. Istnieje ryzyko, że myśląc o Zbawieniu, o tym co będzie po śmierci, uważamy to jako jedyny i ostateczny sens życia. Bóg chce, abyśmy korzystali z każdego dnia, który mamy tutaj, w życiu doczesnym. W naszych myślach i planach musi być miejsce na nasze obecne życie przynajmniej w proporcjach 50 na 50. Inaczej nie jesteśmy w stanie planować, zastanawiać się czy nawet cieszyć się z tego co jest tutaj, myśląc o tym, że w zasadzie to nie ma znaczenia. Życie jak mówi Kościół to ciągłość, zmienia ono tylko miejsce pobytu i sposób życia (upraszczając). Dlatego jeśli Bóg jest dla nas kimś ważnym tutaj, jeśli udaję nam się żyć beż grzechu ciężkiego to uczestniczymy w tym samym życiu, do którego prowadzi nas czas.
Przy czym Tam nie będzie cierpienia, trosk i bólu, dlatego daje nam tak wielką nadzieje i ulgę. Czego obecnie w zasadzie nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale gdy przechodzimy przez życie z Bogiem cierpienie staje się łatwiejsze do zniesienia, dlatego już tutaj mówimy że częściowo doświadczamy już życia które czeka nas później.

b)    Jezus jest Chrystusem – Pomazańcem jako CZŁOWIEK
Tylko jako człowiek mógł zostać namaszczony Duchem Świętym.

Łk 3, 21-22 – Pytanie Jak rozumieć zstąpienie Ducha Św. na nas wg tego fragmentu
               Wyjaśnienie „To jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” to
                                              słowa do każdego z nas, do wszystkich córek i synów, do Ciebie
                                              i do mnie.
ZADANIE: Wszyscy na 3,4 powtarzają „JESTEM UKOCHANYM DZIECKIEM BOGA”

Wyjaśnienie Każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga, dlatego w dużym stopniu mówimy o podobieństwie do Jezusa. Fragment uświadamia nam, że Jezus musiał być człowiekiem jeśli zstąpił na Niego Duch Św. Bóg takiego daru nie potrzebuje, sam w sobie jest Nim natchniony, sam w sobie Go posiada, stanowią jedność. Jezus tak jak my, otrzymuję dar, otrzymuje wsparcie od Ojca poprzez moc Ducha Św.

Łk 4, 1 – Pytanie Co oznacza w odniesieniu do nas „pełen Ducha powrócił Jezus z nad
                             Jordanu”
        Wyjaśnienie „Ania, Patrycja, Paweł, Marek, Marcin, Klaudia, Piotr, Karol, Kasia, Szymon, Dagmara i każda inna Antonina i Wincenty pełni Ducha powrócili z nad Jordanu” tzn poprzez chrzest. Jako sakrament ma tak niesamowita moc, że dzięki niemu nasza dusza otwiera się na przyjęcie całej mocy i światła tj. zdolności mądrości, którą otrzymujemy. W rezultacie chodzi o to, że zdolności i umiejętności, które w sobie mamy, o których często długo nie wiemy poprzez najnormalniejsze poczucie akceptacji i docenienia przez Boga możemy realizować i korzystać z kreatywności i talentów jakie mamy. Które dostaliśmy w genach, które poprzez proces socjalizacji i wychowania czy wpływowi środowiska nabyliśmy. W tym wszystkim ma udział Bóg. Bo Bóg jest wszędzie.
Oprócz tego jednak nasza wiara mówi nam o uzdalnianiu metafizycznym, dlatego odczuwamy, że Bóg przez Ducha Św w jakiś sposób pomaga nam i nas wspiera (jak rozrusznik w samochodzie), żeby te nasze pokłady uruchomić, żeby spójnie one działały.

Tylko jako człowiek, mógł za nas wypełnić wszelką sprawiedliwość wobec Ojca, za nasz grzechy umrzeć. Ale nie mógłby nas zbawić, gdyby jednocześnie nie był Bogiem, gdyby nie umierał w ludzkiej naturze jako Bóg. Osoba Boża (Łk 23, 46)

c)    Jezus jest moim Światłem.
Wyznając Jezusa Chrystusa, wyznaję więc Boga- Człowieka, drugą Osobę Bożą, która przyjąwszy jednostkową naturę ludzką stała się Jezusem, Synem Maryi z Nazaretu i stała się Chrystusem – Pomazańcem, wykonawcą Bożego planu zbawienia przez swoje życie, śmierć i zmartwychwstanie. Wyznaję również Jezusa Chrystusa jako swojego Pośrednika. Wyznaję to w słowach: Jezus jest moim Światłem i Życiem oraz jedyną droga do Ojca.

Co to znaczy, że Jezus jest moim światłem?
Łk 4, 18 – Pytanie W jaki sposób można zrozumieć Jezusa jako Światło w tym
                                fragmencie?
        Wyjaśnienie Światłość jak już mówiliśmy na spotkaniach można rozumieć na wiele różnych sposób, w tym fragmencie widać to ewidentnie. To wolność, wiedza, zrozumienie, pocieszenie, nadzieja. To nasze indywidualne pozytywne odczucia, w których zawsze możemy dostrzec Jezusa, poczuć Jego obecność. Warto utożsamić Jezusa z dobrymi emocjami, które czuje. Cieszę się z 4 na sprawdzianie, czuję Jezusa, koleżanka do mnie przyszła, a długo się nie widziałyśmy, czuję obecność Jezusa. Jezus to dobre uczucia, które niekoniecznie muszą nam się kojarzyć wyłącznie z osobą.

Łk 10, 21-22 – Pytanie W jaki sposób można zrozumieć Jezusa jako Światło w tym
                                       fragmencie?
               (szczególnie zwrócić uwagę na fragment „że zakryłeś te rzeczy przed
                         mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”)
               Wyjaśnienie Połączenie słów mądry i roztropny nie jest przypadkowe. Słowo mądry często kojarzy nam się z roztropnością. Myślę, że przesłanie tego fragmentu mówi o człowieku z problemem pychy. Żeby zrozumieć Boga nie można być zarozumiałym, nie dlatego, że Bóg tego nie lubi, nie dlatego, że mu to uwłacza w jakiś sposób. Sprawa jest dużo prostsza. Kiedy ogarnia nas pycha, to my czujemy się Bogami. Ktoś myśli „Ja mam władzę nad ludźmi, świetnie manipuluję, jestem super inteligentny, ludzie się mnie boja”. Nie zrozumie Boga ten kto kieruję się pychą, kto siebie widzi jako jednostkę mającą wyższość nad innymi, dlatego że to nie jest myślenie Boga. Człowiek sam na siebie nakłada blokadę, która powoduje, że słowa Jezusa są nieadekwatne, nieatrakcyjne czy niezrozumiałe. Trzeba być prostaczkiem to niekoniecznie oznacza być człowiekiem prostym, bez wykształcenia, ale chodzi tu o uświadomienie sobie, że nie ma ludzi gorszych i lepszych, nie ma ważniejszych i mniej ważnych, bez względu jaka/jaki jestem, po studiach czy po zawodówce, biały czy czarnoskóry, „ateista” czy wierzący. Ktoś może się zagubić, ktoś może sprawiać wrażenie kompletnego idioty, ale to on musi nieść bagaż tej nieświadomości albo przykrości, które w jakiś sposób sam na siebie nakłada. Przychodzi tu myśl żalu, ale żalu miłości, a nie wyższości ja jestem świadomy a on tępy.

J 3, 31-36 – Pytanie Z czym kojarzy się symbolika w nawiązaniu do Jezusa w tym
                                 Fragmencie
          Wyjaśnienie Ze słońcem, jako metaforycznym i dosłownym określeniem
                                         Jezusa jako Światła.
          Pytanie [J 3, 33] Bóg jest prawdomówny, co to znaczy?
                   Wyjaśnienie Przepiękne określenie, Bóg nigdy nie zawiódł człowieka, Bóg zawsze z nami jest. I znowu nie traktujcie tego jako myśl „no tak Bóg nie, to ja zawalam, to ja tyle razy zawiodłam/zawiodłem” zupełnie nie w tym rzecz. Chodzi o pewność naszej wiary, chodzi o pewność Boga, o to, że jest stały, nie zmieni zdania, nie odmieni Mu się bo co mu się nie spodoba, bo będzie miał gorszy dzień. To daje nam możliwość poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

J 5, 37 – Pytanie Jezus jako pośrednik wg fragmentu, między czym?
          Wyjaśnienie We fragmencie mamy kolejny związek między Jezusem a Światłem. Światło najczęściej pada z góry, słońce, lampa i pozwala nam zobaczyć kształty, kolory, drogę którą mamy iść, pozwala czytać książkę itd. Jezus jako ten, który przychodzi z Nieba jest jak światło docierające do nas w pokoju, czy słońce w ciągu dnia jako wiedza, pozytywne myślenie, nadzieja, siła, energia do działania, do życia. Najprostsze porównanie rośliny potrzebują światła do fotosyntezy  tak i my potrzebujemy wiedzy, żeby żyć jakiejkolwiek, jedni ze względu na warunki mogą się uczyć jak ugotować zupę, inni mają możliwości dowiedzieć się na czym polega fizyka kwantowa. Wyobraźcie sobie drogą łączącą duchowe Niebo z nami, taka autostrada w dwie strony, my wysyłamy, Bóg wysyła, a tą drogą jest Jezus Chrystus

Jezusa jest moim Światłem przez to wszystko co przynosi mi od Ojca (pośrednictwo zstępujące). On jest Słowem Ojca do mnie skierowanym, On objawia Ojca, Jego miłość, Jego zamiary względem mnie, Jego plan zbawienia.
     
Pytanie Na podstawie powyższego wyjaśnienia omów „pośrednictwo zstępujące”
Wyjaśnienie Autostrada z Nieba w kierunku człowieka tj. moc uzdalniająca nas do  tego
                      wszystkiego co wymieniliśmy już wcześniej m.in. nadzieja, miłość, zrozumienie
                      itd.
              
d)    Jezus moim Życiem.
Pytanie Dlaczego?
Wyjaśnienie
1.    Jezus jest moim życiem bo… cierpiał i umarł za mnie, dzięki temu otworzył nam bramę do Nieba.     
2.    Jezus jest moim życiem bo…udziela mi swojego Ducha, który jest we mnie Źródłem życia.
3.    Jezus jest moim życiem bo… uzdalnia mnie poprzez swojego Ducha do życia w jedności z Bogiem.

      Pytanie Na podstawie odpowiedzi z punktu 1 powiedz na czym polega „pośrednictwo
                    wstępujące”
      Wyjaśnienie Jezus poprzez swoja śmierć zaniósł Bogu Ojcu wszystkie nasze grzechy i
                            tym samym wyzwolił nas i odkupił od ciężaru z nimi związanego.
      Pytanie Co to znaczy „wyzwolił nas od ciężaru grzechu”
      Wyjaśnienie W sensie metafizycznym, na poziomie wiary: Śmierć Jezusa była swoistym zwycięstwem nad władzą szatana. Swoim cierpieniem Jezus pokazał determinację i heroizm jak bardzo jest w stanie poświęcić siebie z miłości dla człowieka. Jezus udowodnił tym, że ma władzę nawet nad śmiercią ciała, dlatego szatan w żaden sposób nie jest w stanie go przewyższyć. Daję nam to spokój, że bez względu co się będzie działo, mamy Jezusa po naszej stronie, a wtedy nawet szatan nie może nam zagrozić. Nie chodzi o zuchwałość i pewność siebie wobec szatana, ale pewność, że kiedy zwracam się do Jezusa On jest.
       Pytanie Co to znaczy, że Duch Św jest we mnie Źródłem życia?
       Wyjaśnienie Duch Św jest zjednoczony z naszą dusza. To On rozumiejąc to oczyma wiary spaja nas w jedność z Bogiem, pozwala, aby od Boga czerpać. To właśnie On umożliwia nam łączność z Bogiem w modlitwie. Posłużmy się znowu naszym przykładem.
Powiedzieliśmy, że Jezus to autostrada, natomiast Duch Św to benzyna dzięki, której nasz samochód w stronę Nieba się porusza i odwrotnie Duch Św to benzyna na której jeździ Pan Jezus, inaczej mówiąc to wiatr który niesie, przemieszcza, przenosi… w tym wypadku z Nieba do człowieka. Gdyby Pan Jezus latał na dywanie to Duch Św byłby wiatrem które ten dywan niesie. O!
        Pytanie Duch Św umożliwia jedność z Bogiem, w jakim sensie?
        Wyjaśnienie Duch Św spaja i jednoczy nas z Chrystusem, a Chrystus jest drogą
                              dwukierunkową do Boga i od Boga.

Na podsumowanie tej części spotkania, odczytać fragment J 14, 1-6

2.    Zastosowanie.
Jezus jest moim Panem.

Pytanie Co to znaczy?
Wyjaśnienie Sprawa jest prostsza niż się początkowo wydaję. Idźmy i pomyślmy po kolei. Mówiliśmy dzisiaj o tym, że Bóg jest prawdomówny, jeśli Bóg to i Jezus, bo jest też Bogiem. Jeśli jest prawdomówny to możemy Mu wierzyć. Jeśli możemy Mu wierzyć, a najbardziej na czym Mu zależy to na naszym życia przez wzgląd na nas, nie egoistycznie tzn, że Jego rady, wskazówki i świadectwo życia jest najbardziej skutecznym sposobem, żeby to szczęście osiągnąć. Stąd wniosek końcowy, że jeśli chcemy to przyjąć to staję się to dla nas najważniejszą zasadą w życiu a tym samym Zasada staję się Panem naszego życia w rezultacie Jezus staje się Panem


Jesteś ukochanym Dzieckiem Boga!!!

Offline

 
  • Index
  •  » Konspekty
  •  » Drogowskazy Nowego Życia - Krok 1. cz. 1 - Jezus Chrystus

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.orksworldrp.pun.pl www.polishdragon.pun.pl www.swiat-pokemon.pun.pl www.pretorianie.pun.pl www.bitcc.pun.pl