Forum katolickiej grupy młodzieżowej w Starym Bojanowie

Forum katolickiej grupy młodzieżowej w Starym Bojanowie

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2011-01-27 12:08:02

 Hieronim

Ziomek

Zarejestrowany: 2010-12-17
Posty: 17

Okiem oszołoma: Ta ohydna dyskryminacja!!!!!!!!!111111111111oneoneoneo

W pierwszych dniach stycznia weszła w życie ustawa zakazująca "wszelkich form dyskryminacji". Niby fajnie, tylko co to oznacza? Rano w PR3 miałem (nie)przyjemność słyszeć przegląd prasy, wspominano o jednym artykule z wybiórczej:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … lakow.html

W przypadku kiedy człowiek nie ma prawa rozporządzać swoją własnością w wybrany przez siebie sposób, to czy można nasz kraj nazwać wolnym? Ludwig von Mises nie bez przyczyny pisał: "Jeżeli historia może nauczyć nas czegokolwiek, to tego że własność prywatna jest nierozerwalnie związana z cywilizacją". Każdy, kto chce w ten czy inny sposób ograniczyć prawo do swobodnego dysponowania własnością prywatną innych osób, stawia się w pozycji bandyty lub komunisty, niezależnie od intencji którymi się kierował.
W tym konkretnym przypadku chodzi o "dyskryminację" mniejszości romskiej w pewnych lokalach. Jednak właściciel takiego przybytku powinien mieć prawo do decydowania kogo i w jaki sposób obsługuje, a klient ma prawo szukać inne miejsca, które mu będzie pasowało. I gdzie tu problem? Gdyby nie antygospodarcze, biurokratyczne wymogi, to natychmiast powstałoby kilka lokali, w których nie byłoby tego problemu. To niewidzialna ręka rynku zadecydowałaby który z konkurujących przybytków jest "lepszy". Niestety teraz robi się z tego temat medialny, wypowiadać się będą wszelkiego rodzaju "autorytety moralne", wtrąci się państwo... i stracą konsumenci, a w dłuższej perspektywie czasu wszyscy obywatele.
Podobna sytuacja jest z zatrudnianiem pracowników... a przynajmniej powinna być
Właściciel firmy ma prawo zatrudnić takiego pracownika, który mu będzie najbardziej pasował. Dzięki tej "postępowej" ustawie przedsiębiorca w każdej chwili może zostać posądzony o dyskryminację kogoś. I wtedy to on musi się tłumaczyć... W tej sytuacji nie działa więc zasada domniemania niewinności. To jest właśnie barbarzyństwo!

Zapraszam do dyskusji... mile widziany byłby udział więcej niż dwóch osób

Ostatnio edytowany przez Hieronim (2011-01-27 12:11:10)


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs027.snc6/165729_193474663997251_123209904357061_733676_7873888_n.jpg

Offline

 

#2 2011-02-05 02:35:45

 Szymon

Administrator

11233581
Skąd: wielkopolska
Zarejestrowany: 2010-12-14
Posty: 67

Re: Okiem oszołoma: Ta ohydna dyskryminacja!!!!!!!!!111111111111oneoneoneo

spróbuję w miarę krótko odpowiedzieć.
czym jest tolerancja według wiary: to miłość do człowieka bez względu na narodowość, wyznanie, płeć (co jest trudne ;p), wiek, wygląd, poziom intelektu.
podejście i stosunek do ludzi regulują już różne czynniki, np ograniczenie wieku, wolność postaw czy ubioru, stosunek do ludzi (szacunek), regulują to np normy społeczne, kulturowe, prawne, cywilne, ale to oczywiste.
Romowie to grupa ludzi o szczególnych cechach i uwarunkowaniach obyczajowych czy kulturowych, zatem są argumenty za i przeciw jeśli chodzi o powszechny dostęp dla nich do wszelkich lokali. Ale idąc za takim poglądem za chwilę możemy wprowadzić zakaz wstępu arabów na dworce kolejowe bo mogą wnieść bombę, albo zakaz edukacji narkomanów ponieważ mogą sprzedawać prochy innym dzieciakom. Ich wszystkich dotyczą uwarunkowania środowiskowe, obyczajowe czy kulturowe, czy tym możemy się sugerować przy doborze praw?
to pytanie nie teza, teraz ja czekam na odpowiedź, bo to ciekawy temat także dzięki Paweł za wątek


Jesteś ukochanym Dzieckiem Boga!!!

Offline

 

#3 2011-02-06 00:19:36

 Hieronim

Ziomek

Zarejestrowany: 2010-12-17
Posty: 17

Re: Okiem oszołoma: Ta ohydna dyskryminacja!!!!!!!!!111111111111oneoneoneo

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na lekceważenie w Polsce prawa własności. Problem polega na tym, że teraz wszystko musi być regulowane prawnie. A jak nie jest, lub jest wyregulowane niedostatecznie, to trzeba doregulować. Tą drogą nigdy nie dotrzemy do wolności, sprawiedliwości, równości, czy co tam jeszcze ma być. Niedawno czytałem "Państwo" Frederica Bastiata, ten człowiek ponad 150 lat temu napisał coś takiego: "Wy[do socjalistów] wierzycie w ustawodawcę a nie w ludzi, my natomiast ufamy raczej ludziom niż ustawodawcy." Kiedy sprzeciwiał się dopłacaniu do kultury twierdził, że skoro zaczynają od regulowania kultury to w końcu zaczną się dobierać do rolnictwa i produkcji żywności. Z tego można wyciągnąć bardzo smutny wniosek- poziom wolności osobistej człowieka był te 150 lat temu wyższy niż teraz.

Oczywiście nie popieram poniżania kogoś tylko ze względu na pochodzenie itd. Dlaczego jednak zmusza się kogoś do tolerancji innych? Dopóki nie zaatakuje lub nie okradnie danej osoby nie powinno to interesować organów ścigania. Do tego dochodzi aspekt zmuszania kogoś do wykorzystywania swojej własności prywatnej w określony sposób. To jest bardzo niepokojąca tendencja, taka forma "własności" była charakterystyczna dla faszyzmu(w narodowym-socjalizmie, nazywanym z niewiadomych powodów faszyzmem, wyglądało to w tym względzie podobnie). Dlatego niech właściciel decyduje kogo chce u siebie, to on podejmuje ryzyko na rynku i powinien wiedzieć jakie działanie bardziej mu się opłaci, przyniesie większy zysk.

Jakby się komuś chciało czytać, to polecam:
http://www.fijor.com/czy-warto-dyskryminowac/
Fragment książki dotyczącej dyskryminacji na wolnym rynku.


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs027.snc6/165729_193474663997251_123209904357061_733676_7873888_n.jpg

Offline

 

#4 2011-03-06 00:20:48

 Szymon

Administrator

11233581
Skąd: wielkopolska
Zarejestrowany: 2010-12-14
Posty: 67

Re: Okiem oszołoma: Ta ohydna dyskryminacja!!!!!!!!!111111111111oneoneoneo

prywatność bądź co bądź musi być regulowana prawnie, gdyby nie była paradoksalnie znowu moglibyśmy dojść do faszyzmu czy nacjonalizmu, a pewne prawa muszą obowiązywać odgórnie dla wszystkich. Mam swój lokal a w nim wiszą szowinistyczne, albo faszystowskie symbole, co z tego, że to moja własność, ale zachęcam ludzi do nienawiści, a na to przyzwolenia być nie może. Jest oczywiście druga strona medalu, że często władze chcą zbyt mocno ingerować w nasza właśność czy prywatność z czym całkowicie się zgadzam, przy czym nie byłbym aż tak krytyczny jeśli chodzi o obecna sytuację dotyczącą równości (od strony rządu), ze sprawiedliwością czy praworządnością mamy już zdecydowanie większy problem.

Jasne też, że regulacje prawne wszystkiego nie załatwią, dlatego tyle mówimy o szacunku, zrozumieniu, dobrej woli, ale niektórym to nie wystarcza i potrzebują kontroli prawa, inaczej mieli byśmy chaos ( ale to doskonale wiesz), zwracam tylko uwagę na ten wątek polityki chrześcijańskiej w pozytywnych aspektach, że jednak nie wszystko jest takie czarne, ale są też pozytywne symptomy

i ostatnia rzecz prawo nie jest doskonałe, przychodzi ktoś nowy ma nowy pomysł żeby coś poprawić co poprawę niekoniecznie musi oznaczać i tego niestety nie przeskoczymy, jedyne co możemy to korzystać z demokratycznych praw i wpływać na to na co wpływ mamy (w duchu chrześcijańskim). to klucz, żeby zdziałać cokolwiek mówię to z doświadczenia


Jesteś ukochanym Dzieckiem Boga!!!

Offline

 

#5 2011-03-11 15:44:27

 SE-W910i

Niedźwiedź

Zarejestrowany: 2010-12-14
Posty: 51

Re: Okiem oszołoma: Ta ohydna dyskryminacja!!!!!!!!!111111111111oneoneoneo

Powiem Wam, ze zmusiłam się żeby to przeczytać, gdyż nie cierpię polityki, ale byłam ciekawa co macie do powiedzenia i to jest interesujące. Fajnie, że coś z tego kumacie bo ja nie bardzo;p Ale zamierzam to zmienić;) Przeczytałam ten fragm. o tym czy warto dyskryminować, pierwsze co mi sie rzuciło to nazwanie lesbijek "zepsutymi istotami". W każdym razie to jest ciekawe i problematyczne. I zgadzam się, że gdyby uznać absolutną własność prywatna, to dlaczego ludzie nie mogliby otworzyć restauracji tylko np.dla białych, albo lotniska dla czarnych. BO przecież każdy powinien mieć prawo do decydowania kogo chce tolerować i kogo widzieć w swoim sklepie, a od kogo chce kupić towar. I w pewnym sensie to dzieje się codziennie, ludzie dyskryminują się nawzajem i to omija prawo. Przykład Romów, ludzie o specyficznej kulturze i usposobieniu, czesto przychodza do mojej pracy i nawet jesli maja prawo przyjsc do kazdego sklepu jakiego chca, i zostac obsłuzeni jak kazdy, to i tak sa traktowani w sposob inny, bo taka maja kulture i tak sa odbierani, a ludzie tego nie akceptuja, maja dystans i w pewien sposob na co dzien sa dyskryminowani. I tu prawo nie działa. Nikt nie moze zakazac im przyjsc do sklepu, ale czy ktos zakaze im byc niemiłym dla nich. I tu wolnosc kazdego dziala na mała skale. Na wieksza skale widzimy prawo i jest problem, co zniewala nasza wolnosc a co nie. Ale dla człowieka zyjącego wiara, ktory uczy sie tej tolerancji codziennie, myślę, że tego problemu nie ma. Ktoś kto toleruje drugiego człowieka nie będzie czuł się zniewolony. Choć czy napewno?

Offline

 

#6 2011-03-20 14:13:59

 Hieronim

Ziomek

Zarejestrowany: 2010-12-17
Posty: 17

Re: Okiem oszołoma: Ta ohydna dyskryminacja!!!!!!!!!111111111111oneoneoneo

Dzisiaj z braku czasu wklejam linka do tekstu, o którym mówiłem, jak wrócę w czwartek to coś tam naskrobię na ten temat.
A tutaj ten wpis:
http://lubczasopismo.salon24.pl/Pupilla … m-istnieje


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs027.snc6/165729_193474663997251_123209904357061_733676_7873888_n.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lunarvampire.pun.pl www.cs-grzenda.pun.pl www.mlodzifani.pun.pl www.wszystkoohowrse.pun.pl www.klanman.pun.pl